ÖVRIGT / Diverse / Bokstöd 5806065
*
nr 580 6065
Bokstöd
1 par, Funkis, höjd: 13
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:27:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/4 16:48:42
1
300 kr
27/4 02:51:26
2
450 kr
27/4 15:11:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bokstöd funkis
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05
-
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53
-
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:52
-
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27
-
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:31
*
Bokstöd
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6065
Bokstöd
1 par, Funkis, höjd: 13
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/4 16:48:42 | 1 | 300 kr |
| 27/4 02:51:26 | 2 | 450 kr |
| 27/4 15:11:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bokstöd funkis
-
6516 Ask
+ skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:05 -
6543 Ask
pietra dura, fågel, 14,5x10
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 20:53 -
6352 Champagnekylare
Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:30
-
5305 Dörrhandtag
7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 18:52 -
6555 Hatt
”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:27 -
6557 Höga hattar
hatt, + Chapeau claque, (i ask)
Auktionen avslutas
om 10 dagar
12 jan kl 19:31



